HTML: Czas, start!

Jeżeli jesteś choć trochę zaawansowanym użytkownikiem internetu prawdopodobnie możesz spokojnie pominąć tą lekcję i przejść do kolejnego wpisu. Jeśli jednak definicje użyte poniżej nie są dla Ciebie do końca zrozumiałe, to oznacza że masz sporo do nadrobienia. Musisz więc maksymalnie się zaangażować aby sprawnie zapoznać się z tematem.

Tak więc o co chodzi?

Aby zrozumieć czym są języki znaczników, czy mówiąc ogólniej języki komputerowe – nasze rozważania musimy zacząć odrobinę wcześniej. Koniecznie musimy zapoznać się z podstawowymi definicjami i zasadami działania internetu.

Punkt pierwszy: Internet.

Kiedy ostatnio zastanawiałeś się, co tak właściwie dzieje się po wpisaniu przez Ciebie adresu w przeglądarce internetowej? Jak to jest, że wpisując ciąg znaków, np. http://www.wp.pl – wyświetlana jest nam strona internetowa? Punktem wyjścia jest słowo Internet, a w zasadzie jego równie często używane określenie „sieć”. Ono nie wzięło się znikąd. Internet jest to sieć komputerów, które mówiąc najprościej: są ze sobą połączone. Dzięki temu potrafią się nawzajem „widzieć” i komunikować. Ważne abyście o tym pamiętali, ponieważ jest to punkt wyjścia do kolejnych tematów.

Punkt drugi: Serwer.

W momencie kiedy wpisujesz adres do przeglądarki dzieje się bardzo wiele rzeczy. Po wciśnięciu klawisza Enter rozpoczyna się wielki proces błyskawicznego przeszukiwania sieci. Pliki, zdjęcia, strony internetowe nie wiszą w próżni. Znajdują się fizycznie i prawie namacalnie, na którymś z podłączonych do sieci komputerów. Takie komputery nazywane są serwerami. Są to urządzenia, które tyrają non stop, po to, aby treści, które Cię interesują były dostępne dla Ciebie w każdym momencie. Serwery ulokowane są w specjalnie przygotowanych serwerowniach, które monitorowane są 24 godziny na dobę. Więc, jeżeli posiadasz własną stronę, bloga czy konto na chomiku – pliki, które na nich umieszczasz z pewnością znajdują się na dysku jednego z takich serwerów.

Punkt trzeci: Strona internetowa.

Termin, którego raczej nie trzeba nikomu specjalnie wyjaśniać, dlatego zajmiemy się aspektem technicznym strony internetowej. Jak to się dzieje, że buszując po internecie naszym oczom ukazują się najróżniejsze strony internetowe? To zasługa ich twórców – grafików, koderów, programistów. Musisz wiedzieć, że strona internetowa to nie jest obrazek. Strona internetowa to KOD.

Wróćmy jednak do momentu, kiedy wpisaliśmy już do paska adresu w przeglądarce internetowej interesujący nas adres. Klikamy ENTER i jak już wspomniałem, nasza przeglądarka wysyła zapytanie do serwera, a w odpowiedzi dostaje bardzo konkretne informacje. Dostaje kod html i css, który po przetworzeniu zamienia się w ładnie ułożoną graficznie stronę internetową. To Twoja przeglądarka internetowa interpretuje ten kod, to ona decyduje o tym, w jaki sposób go przetworzy i jaki wynik pokaże Ci zamiast białego okienka. W temat kodu wgryziemy się mocniej w kolejnej lekcji. Na ten moment, jeżeli mi nie wierzysz i marzysz o tym, aby sprawdzić jak wygląda taki kod wysłany do przeglądarki – kliknij na dowolnej stronie internetowej prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „źródło strony”. Niezłe, prawda?