Najdroższe zdjęcie w historii fotografii

Niedawno na blipie pojawił się link do artykułu o najdroższym zdjęciu w historii fotografii. Szczerze mówiąc lekko zatkało mnie, jak zobaczyłem to zdjęcie, a potem kwotę jaką za nie dano.

Zdjęcie „Untitled #96″ zrobione w 1981 roku przez amerykańską artystkę Cindy Sherman, jest częścią z serii zdjęć-autoportretów „Bez tytułu”. Zdjęcia powstające w kolejnych latach różnią się tylko numerami – każde nosi nazwę „Untitled” („Bez tytułu”) i kolejny numer lub rok powstania.

Poprzedni rekord, który należał do niemieckiego fotografa Andreasa Gursky’ego. Jego „99 Cent II Diptychon” sprzedano w 2007 r. za 3,3 mln dol.

Po trzech latach rekord został pobity. Jak podaje artinfo.com, szczęśliwym (bogatym) kupcem był mieszkaniec Nowego Jorku. Kupił je na aukcji Christie’s. Zapłacił dokładnie 3,890,500 dolarów. Przed aukcją szacowano, że zdjęcie zostanie sprzedane za około 1,5-2 miliony dolarów. Nie jest to jedyny tak dobry wynik za prace Sherman. W  ubiegłym roku jej zdjęcie „Untitled #153″ zrobione w 1985 roku na aukcji Phillips de Pury poszło za 2,7 mln dolarów.

 

Powie mi ktoś, co jest takiego w tym zdjęciu? 😐 … komentarze na dole…

Dla porównania dam jeszcze poprzedniego rekordzistę, zdjęcie Andreasa Gursky’ego.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.