Chasydzi w Leżajsku (foto)

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, Leżajsk zamienił się w miasteczko chasydów. Na uroczystości przybyli chasydzi m.in. z Europy, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Dla nich Leżajsk wraz z grobem cadyka Elimelecha jest jednym z najświętszych miejsc na ziemi. Przybywają tu w każdą rocznicę śmierci cadyka. Chasydzi podczas pielgrzymki składają kartki zwane kwitełami z prośbami o zdrowie, płodność i powodzenie w interesach. Modlitwom towarzyszą tradycyjne tańce i śpiewanie psalmów.

Elimelech żył w latach 1717 – 1786 i był jednym z czołowych cadyków – duchowych przywódców – mających ogromny wpływ na kształtowanie się ruchu chasydzkiego. Wiele się mówi o jego cudownej mocy uzdrawiania dusz i ciał oraz umiejętności porozumiewania się ze zwierzętami. W 1772 roku przybył do Leżajska, z którego dzięki swojej działalności, utworzył centrum chasydyzmu. Leżajsk aż do II Wojny Światowej zamieszkiwała bardzo licznie społeczność żydowska. Po Wojnie tradycja odwiedzania grobu cadyka odrodziła się w latach 70 –tych.

źródło: http://www.chabad.org.pl/templates/articlecco_cdo/aid/859561/jewish/Chasydzi-w-Leajsku.htmMoże Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.